Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Okazuje się, że sterowanie temperaturą jest bardzo ważnym elementem winifikacji i ma ogromny wpływ na kształt przyszłego wina. Do tego celu z powodzeniem możemy wykorzystać zestalony dwutlenek węgla.
Suchy lód przy tworzeniu wina można już zastosować na etapie maceracji miazgi oraz sedymentacji moszczu. W pierwszej kolejności należy schłodzić miazgę do 0 stopni Celsjusza przez 24 do 48 godzin. Następnie po wytłoczeniu miazgi, trzeba schłodzić uzyskany sok również do 0 stopni Celsjusza, także przez kolejne 24-48 godzin.
Od razu mogą nasuwać się pytania jaki sens ma wymrażanie miazgi podczas przeprowadzania maceracji i po co wymrażać moszcz w trakcie sedymentacji? Gdy chcemy zapobiec spontanicznej fermentacji na dzikich drożdżach na etapie maceracji lub sedymentacji moszczu, należy dodać odpowiednie dawki siarki lub tylko i wyłącznie sterować temperaturą, wychładzając przyszłe wino.
Suchy lód można zamówić przez Internet na naszej stronie, bezpośrednio u producenta CryoPoland, działającego na rynku już od 2015 roku. Na południu Polski jesteśmy największym centrum produkcji suchego lodu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ dostawa jest realizowana za pośrednictwem firmy kurierskiej na terenie całego kraju, pod wskazany adres, a co najważniejsze przesyłka jest odpowiednio zabezpieczona. Zapewniamy bezpieczne pojemniki, które gwarantują minimalną utratę masy suchego lodu.
Zastosowanie suchego lodu jest niezwykle szerokie, w niemal każdej dziedzinie życia. Zaczynając od czyszczeń specjalistycznych, poprzez chłodzenie produktów spożywczych, farmaceutycznych, a także chemicznych. Kolejną dziedziną jest transport produktów, które są wrażliwe na temperaturę. Suchy lód znalazł również zastosowanie w kriomieleniu, zamrażaniu mikroorganizmów. Idealnie sprawdza się również w gastronomii, jako efekt wizualny w postaci dymu, podczas różnych imprez okolicznościowych takich jak ślub, czy halloween, albo przyjęcie w ogródku.
Suchy lód to naturalny produkt. Składa się on z dwutlenku węgla o czystości 99,9% , to nic innego jak zamarznięty gaz. Do wymrażania moszczu w procesie winifikacji w trakcie sedymentacji, potrzebne jest 15 kg suchego lody, najlepiej w formie granulatu 3 mm. Jednak nie wolno zapomnieć o odpowiednim przechowywaniu w specjalnym styropianowym opakowaniu ( z atestem PZH). Dzięki takiemu pojemnikowi można zminimalizować utratę masy suchego lodu aż do 25% w ciągu pierwszej doby. Znaczną utratę suchego lodu można też spowolnić, przechowując go w chłodnym pomieszczeniu oraz ograniczając częste otwieranie opakowania. Należy pamiętać, że bezpośredni kontakt ze skórą może być groźny dla naszego zdrowia , powodując trwałe odmrożenia przy -78,5 stopniach Celsjusza. Dlatego należy używać izolowanych rękawic, jak również nie wdychać gazu, ani nie połykać granulatu suchego lodu. Najważniejsze to stosować się do zaleceń i instrukcji producenta.
Najprostszą metodą przy wyrobie wina jest jego schładzanie. Można to zrobić w następujący sposób owinąć zbiornik z moszczem tkaniną z kieszeniami, do których wprowadza się suchy lód, a następnie owinąć go czarną folią stretchową. Wtedy dolne partie zbiornika będą schładzane. Jednocześnie należy monitorować temperaturę soku gronowego który początkowo miał temperaturę 13,7 stopni Celsjusza. Można zauważyć, że już po 5 minutach od dodania pierwszej dawki suchego lodu (300 g) do moszczu ( 30 l) została uzyskana temperatura o jeden stopień niższa. Następnie po dodaniu drugiej dawki ( 400 g) suchego lodu, po 10 minutach temperatura będzie wynosić 11,6 stopni Celsjusza, zaś po dodaniu trzeciej dawki (200 g), po 15 minutach 6,5 stopni Celsjusza. Testowo można dorzucić jeszcze czwartą dawkę suchego lodu wynoszącą 500 g , wtedy po 10 minutach temperatura będzie wynosić 3,1 stopni Celsjusza w moszczu.
Dlatego do wychłodzenia o 10, 6 stopni Celsjusza, 30 l moszczu wystarczy 1400 g suchego lodu w granulacie 3 mm ,w przeciągu 40 minut i temperaturze otoczenia 16 stopni Celsjusza. Odpowiednio schłodzony moszcz umieszczany jest w piwniczce. Gdzie temperatura stopniowo wzrasta i po 24 godzinach sedymentacji moszczu gronowego należy go zlać do szklanych zbiorników.
Więcej o użyciu suchego lodu w produkcji wina można przeczytać w tym artykule: PROJEKT PRIMUM VINUM SOLARIS 2016
Przeczytaj także: