3 WYBUCHOWE eksperymenty z suchym lodem dla starszych dzieci! Nauka w domu lub szkole!

Funkcja eksperymentów z suchym lodem
Przedstawione tutaj eksperymenty z suchym lodem mogą być zabawne ale są również niebezpieczne bez odpowiedniego nadzoru osób dorosłych! Przygotuj się, ponieważ eksperymenty te sprawią emocje na NAJWYŻSZYM POZIOMIE! Możesz nawet użyć ich do do nauki w szkole!
Suchy lód jest ogólnie dostępny w sklepach internetowcy oraz gdzie nie gdzie w sklepach stacjonarnych. Obchodzenie się z suchym lodem jest bardzo niebezpieczne. Dlatego niezbędna jest pełna kontrola osób dorosłych nad przeprowadzanymi eksperymentami. Suchy lód może nie tylko poparzyć skórę, ale może również spowodować uduszenie w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Rękawiczki, okulary ochronne i otwarte okno są niezbędne! 

EKSPERYMENTY Z SUCHYM LODEM DLA NAUK ŚCISŁYCH NASTOLATKÓW 

Zwróć uwagę, że „nieusunięte” rakiety, pociski i bomby mogą być niebezpieczne. Zaleca się, abyś trzymał się z dala od nieudanych eksperymentów. Rakiety z butelek mogą również uzyskać „drugi wiatr”, dlatego należy uważnie obchodzić się ze wszystkimi eksperymentami z pociskami zaprezentowanymi poniżej.

POCISKI KANISTROWE

Będziesz potrzebować:
Puste kanistry z plastiku,
rurka metalowa lub podobne (nie używać szkła)
Wskazówki:
Wypełnij pojemnik do połowy ciepłą wodą
Dodaj 1 łyżeczkę suchego lodu
Umieść pojemnik na płaskiej powierzchni, stroną z pokrywką do dołu
Wróć na bezpieczną odległość (masz 20 - 60 sekund, aby odzyskać rozsądną odległość)
Kanister „wystrzeli” jak pocisk
To bada koncepcję ciśnienia. Dwutlenek węgla emitowany, gdy suchy lód topi się w ciepłej wodzie, wytwarza ciśnienie wewnątrz pojemnika. Stwarza to „presję”. Szybkość, z jaką dociski ciśnieniowe są oparte na ilości emitowanego dwutlenku węgla. Więc więcej suchego lodu, więcej ciśnienia, szybsza eksplozja!

RAKIETY DO BUTELEK

Będziesz potrzebować:
Idealne są puste butelki po wodzie z "dziubkiem - niekapkiem" o pojemności 600 - 750 ml
Kartonowe „stożki” przyklejone do podstawy kartonów z napojami
Małe wiadro lub doniczka o wysokości około 2/3 wysokości jak butelki 
Tam, gdzie jest to możliwe, masywna bransoletka o szerokości 4-5 cm może być użyta do zamontowania rakiety butelki pionowo w wiadrze.
Wskazówki:
Połowę butelki napełnij ciepłą wodą
Wrzuć trzy łyżki stołowe rozdrobnionego suchego lodu do butelki (aż zacznie gwałtownie bulgotać)
Upewnij się, że „dziubek” jest zamknięty i przykręć pokrywkę do butelki
Upuść butelkę do wiadra „głową w dół”, upewniając się, że wiadro jest stabilne, a butelka spoczywa na zamkniętym "dziubku".
Odsuń się szybko. Masz 20 sekund do 240 sekund (w zależności od dokładnej temperatury i objętości wody oraz ilości suchego lodu w butelce), aby dostać się na bezpieczną odległość.
Czekaj na to…. Bam…. Obserwuj wystrzelenie rakiety
Eksperymentuj z ilościami, aby przyspieszyć i wydłużyć czasy i odległości uruchamiania. Usuń stożek nosa i zobacz, jak rakieta biegnie bez kierunku.
To bada koncepcję aerodynamiki. Kiedy porusza się z prędkością, powietrze, które przechodzi przez stożek (lub płaską kopułę), powietrze rozprzestrzenia się tworząc równe ciśnienie ze wszystkich stron. To sprawia, że leci prosto. Siła jest symetryczna. Dzięki temu rakieta pozostanie w jednym kierunku. Im szybciej, tym prościej leci.

BOMBY SUCHEGO LODU

Będziesz potrzebować:
Nerwy ze stali. Nie jest to zalecane dla osób z chorobami serca i straszy małe dzieci. To jest bardzo głośne. Ochrona słuchu może być korzystna.
Duży odległy obszar do detonacji (pola, odległe parki lub plaże)
1 i 2 litrowe butelki po napojach bezalkoholowych, butelki na sok, butelki na mleko itp. (Bez szkła, kartonowe lub tylko z metalu ew. plastiku)
Wskazówki:
Napełnij butelkę do połowy ciepłą wodą
Dodaj 1 szklankę suchego lodu na litr pojemności butelki
Zakręć mocno korek
Rzuć bombę jak najdalej i upewnij się, że jesteś daleko od niej (20 metrów lub więcej)
Masz 30 sekund do 5 minut, zanim bomba wybuchnie. Napięcie to nerwowość.
BOOOOOOM!
Eksperymentuj z rodzajami plastikowych i różnej wielkości butelek, aby określić, który materiał jest najbardziej wybuchowy pod ciśnieniem.
To bada koncepcję wytrzymałości na rozciąganie: różne rodzaje tworzyw sztucznych mają większą odporność na nacisk. Bardziej miękkie dwulitrowe butelki na mleko zapewnią mniejszy opór i dlatego będą szybsze do wybuchu, a eksplozja mniej spektakularna. Tymczasem soki i butelki z napojami bezalkoholowymi są wykonane z „twardszego” tworzywa sztucznego, lepiej odpornego na nacisk, dzięki czemu mogą utrzymać swój kształt dłużej i mają tendencję do eksplozji bardziej spektakularnie.

PODZIEL SIĘ EKSPERYMENTAMI Z SUCHYM LODEM Z INNYMI!

Istnieją dziesiątki innych eksperymentów, które można wykonać w domu z suchym lodem. Warto kupić choć niewiele suchego lodu i eksperymentować. Zabawy z suchym lodem to świetny sposób na wprowadzenie różnych dziedzin nauki dla dzieci i młodzieży.

© Strona wykonana przez dotblue