Lodowisko do hokeja

Zapewne wiele osób zastanawia, w jaki sposób działa lodowisko. Bo przecież nie tajemnicą jest, że nie jest to rzecz naturalna. Pod lodowiskiem rozciąga się specjalna betonowa warstwa, a pod nią przebiegają rury zazwyczaj ułożone równolegle Tłoczone jest w nich specjalne chłodziwo w postaci ciekłego amoniaku, którego temperatura nie może spaść powyżej -33 stopni Celsjusza czyli w tym przypadku nie może się ocieplić. Przygotowanie lodowiska przed sezonem zajmuje kilka dni, ale większość z nas domyśla się, że nie jest to rzecz prosta. Pierwsze co trzeba zrobić to zamrozić betonową płytę aż ujrzymy na niej szron, a potem za pomocą specjalnie przygotowanego węża rozpylić specjalną substancje z bardzo malutkich kropelek wody, które zwyczajnie zamieniają się w twardy lód. Jak widać jest to proces dosyć skomplikowany, ale jak najbardziej stosowany w przypadku każdego lodowiska profesjonalnego, a przecież w Polsce mamy kilka takich lodowisk. Grubość tafli lodowej nie może być zbyt duża gdyż im większa jest jej grubość tym trudniej potem po sezonie jest ją rozmrozić, a trzeba wiedzieć, ze proces rozmrażania lodowiska rzeczą prostą również nie jest, ale to nie czas i miejsce opisywać akurat to zjawisko.

Ciekawą rzeczą jest, że na podobnych zasadach, tzn. zasadzie ciekłego amoniaku funkcjonuje każda lodówka, a szczególnie zamrażarka bo to tam przecież u nas w domu jest najzimniej. Lodowisko do hokeja musi być wykonane przez profesjonalistów, którzy zadbają o każdy szczegół i wszystko poprawnie dopracują. Na boisku takim ważnym elementem są linie, które stanowią pomoc i koncentrację dla zawodników i graczy. Podobnie jest z każdym innym sportem, gdzie na każdym boisku wymalowane są linie by wiedzieć jak grać i gdzie grać. Lodowisko powinno być znakomicie gładkie, by zawodnicy mogli swobodnie się po nim poruszać. Nawet malutkie wzniesienia lub dołki mogłyby poważnie utrudniać grę a czasami doprowadzać nawet do poważnych wypadków, dlatego zająć się tym powinni prawdziwi fachowcy. Warto zainteresować się hokejem, gdyż może to być wiele ciekawszy sport od pozostałych.

Suchy lód – zestalony dwutlenek węgla – jest lodem tylko z nazwy. I nie da się po nim jeździć. Dlatego jeśli planujecie zrobić sami ślizgawkę koło domu to niestety musicie czekać na ujemne temperatury oraz użyć do tego wody. Suchy lód nada Waszemu lodowisku za to przepiękne efekty wizualne. 


© Strona wykonana przez dotblue