Suchy lód na andrzejkach

W przedstawionym artykule znajdują się wszystkie potrzebne informacje oraz wskazówki, jak w najlepszy sposób wykorzystać niesamowity potencjał suchego lodu, a także co należy kupić do organizacji tego typu przyjęcia. Suchy lód to substancja prosta w użyciu – wystarczy dodać trochę wody i gotowe. Dymiące napoje, niezwykłe koktajle, dekoracja na stół, czy efekt oryginalnej mgły w pomieszczeniu to wszystko możesz mieć za sprawą suchego lodu. Jednak należy pamiętać, że podczas zabawy z suchym lodem, najbezpieczniej i najwygodniej używać specjalnego, atestowanego sprzętu. Ilość potrzebnego suchego lodu oraz rodzaj akcesoriów zależy od pomysłu na jego ciekawe i oryginalne wykorzystanie. Przydatną informacją jest fakt, że 5 kg suchego lodu sprawdzi się idealnie do przygotowania wszelkiego rodzaju napojów. Natomiast dostępne opakowanie 15 kg i 30 kg umożliwią uzyskanie większych efektów takich jak dym, czy mgła, które idealnie sprawdzą się jako dekoracja sali, podczas przyjęcia andrzejkowego.

Suchy lód i jego właściwości

Suchy lód jest to substancja stała, a dokładniej mówiąc, jest to mrożona forma gazu. Posiada niezwykłe właściwości przekształcania z fazy stałej do gazowej. Warto wspomnień, że w tym procesie pomijane jest przechodzenie przez fazę ciekłą, dlatego nazwa „suchy” lód. Temperatura tego produktu wynosi -78 ° C i utrzymuje taką temperaturę przy procesie sublimacji.

suchy lód drinki

Akcesoria do suchego lodu

Przygotowując się do organizacji przyjęcia andrzejkowego, należy wybrać akcesoria, które będą doskonale współgrać z suchym lodem oraz pozwolą zadbać o Twoje bezpieczeństwo, wygodę oraz odpowiednią ilość granulek. Suchy lód dodany do napojów stworzy ciekawy efekt dymu, jednocześnie zwiększając jego aromat. W celu uzyskania jak najlepszego efektu wizualnego najlepiej skorzystać ze sprzętu, który jest do tego przeznaczony, dzięki, któremu połknięcie granulek suchego lodu jest niemożliwe.
Dla osób dorosłych przydatne są mieszadełka do koktajli, w których wystarczy umieścić kilka granulek suchego lodu, a następnie włożyć gadżet do szklanki z pysznym napojem, w tym momencie natychmiast naszym oczom ukaże się niezwykła mgła, wydobywająca się ze szklanki. Taki efekt potrawa około 3-4 minuty, ale może być powtarzany wielokrotnie. Kolejnym również przydatnym gadżetem są kieliszki z podwójnym dnem do shotów. Wystarczy, że najpierw umieści się w drugim dnie granulki suchego lodu, a następnie wleje ulubiony napój i efekt gotowy, nie dość, że drink będzie idealnie schłodzony, to jeszcze będzie towarzyszył mu efekt mgiełki z niesamowitym aromatem.
Suchy lód dostarczy również niezwykłej zabawy i frajdy dzieciom. Lód umieszczony w specjalnej klatce wrzuconej do pojemnika z wodą zapewni niesamowity efekt mgielny, który przede wszystkim jest bezpieczny dla gości.
Wszystkie akcesoria nadają się do mycia w zmywarce oraz do wielokrotnego użytku.

Suchy lód w kilogramach, ile i do czego?

Do koktajli, drinków oraz napojów dla dzieci idealne będzie 5 kg opakowanie suchego lodu. Natomiast porcja 10 kg pozwoli na szereg większych efektów, jakimi jest mgła, dym oraz dymiące wulkany napojów. 15 kg suchego lodu zapewni efekt długotrwałej mgły oraz oryginalne dymiące napoje dla większej liczby gości.
Dodatkowymi zestawami są porcje po 30 kg, 40 kg i 50 kg suchego lodu, z pewnością wystarczą na znacznie większe przyjęcia, do tworzenia dekoracji i efektów wizualnych na sali, typu mgła lub dym, zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze.
Warto zaopatrzyć się również w dodatkowe akcesoria takie jak mieszadełka, kieliszki do shotów z podwójną ścianką, czy klatki.

Pomysł na pyszny koktajl dla dorosłych

Suchy lód to świetne i pomysłowe rozwiązanie, aby udekorować wszelkiego rodzaju koktajle, które nie tylko będą apetycznie wyglądać, ale także lepiej smakowały idealnie zmrożone. Receptury koktajli andrzejkowych na pewno będą przepyszne, ale należy pamiętać o towarzystwie mieszadełek lub klatek na suchy lód, które będą dryfować po napojach np. ponczu. W czasie korzystania z kieliszków z podwójnym dnem do shotów, można uzyskać najlepszy efekt mgły, który zachwyci efektem wizualnym oraz zwiększy aromat napoju.
Idealną dekoracją na stolikach będą pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego lub szkła żaroodpornego, które użyte będą jako źródło mgły. W tym celu należy zmierzyć objętość, tak aby wiedzieć ile suchego lodu użyć. Stosunek ten wynosi 100 g do 1 litra gorącej wody. Taki trak wystarczy tylko na kilka minut, dlatego warto go zrobić, gdy goście zajmą już swoje miejsca. Następnie należy wlać odpowiednią ilość gorącej wody i gęsta, biała mgła gotowa. Na każdym ze stolików będzie unosił się piękny obłok. Dla wzmocnienia efektu do wody można dodać olejek zapachowy. Zdjęcia zrobione w takich właśnie efektach wyglądają naprawdę niesamowicie. Do tego celu zaleca się wykorzystać specjalną klatkę, który odpowiednio zabezpieczy suchy lód, aby uniknąć dotknięcia go przez któregoś z gości.

Bezpieczeństwo z suchym lodem

Suchy lód to nie tylko świetna zabawa, ale również niezapomniane efekty. Jednak warto pamiętać o odpowiednich zasad jego stosowania:

 • Suchy lód jest bardzo zimny, jego temperatura wynosi -78 stopni, dlatego powinien być używany z dużą ostrożnością. Nie wolno dotykać go bezpośrednio w celu uniknięcia oparzeń oraz odmrożeń. Należy użyć rękawiczek.
 • Nigdy nie wolno używać przemysłowego suchego lodu do gastronomii, czyli napojów, ponieważ może zawierać związki chemiczne, oleje, a także inne zanieczyszczenia. Dlatego warto zaopatrzyć się suchy lód z wiadomego źródła pochodzenia.
 • Nie należy wkładać suchego lodu bezpośrednio do napojów. Należy użyć specjalnych akcesoriów do tego przeznaczonych, które zabezpieczą suchy lód przed ewentualnym połknięciem np. mieszadełka, klatki lub kieliszki z podwójnym dnem.
 • Z suchego lodu powinny korzystać tylko i wyłącznie osoby odpowiedzialne po wcześniejszym przeczytaniu instrukcji bezpieczeństwa, a dzieci pod nadzorem dorosłych.
 • Suchy lód należy przechowywać w specjalnym pudełku, które jest wykonane z polistyrenu, czyli pudełko, w którym został dostarczony.
 • Jeśli wieko pudełka będzie zawsze zamykane, to suchy lód będzie znacznie wolniej sublimował.
 • Suchy lód trzeba przechowywać w chłodnym miejscu z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Suchy lód można przechowywać w domowej lodówce lub zamrażarce.
 • Starać się nie otwierać, dopóki nie jest się gotowym do jego użycia, ponieważ każde otwarcie zmniejsza jego żywotność.
 • Nie należy przewozić suchego lodu w samochodzie, a jeśli zajdzie taka konieczność to sprawdzić dostęp do świeżego powietrza.
 • W czasie korzystania z suchego lodu należy zaopatrzyć się w rękawice lub innego rodzaju czerpak.


Zabawy dla dzieci z suchym lodem

Suchy lód dostarczy niezapomnianych chwil i wiele radości dzieciom. Idealnym narzędziem jest klatka na lód, która stworzy niesamowity efekt mgły, a napój, w którym ją umieścimy, będzie całkowicie bezpieczny dla najmłodszych. W czasie wróżenia z kart i wielu andrzejkowych zabaw, jak lanie wosku, warto zadbać o odpowiedni magiczny klimat. Dekoracje z suchego lodu tworząc dym i lód z pewnością wywołają uśmiech na twarzy dzieci, które chętnie będą pozować na takim tle do zdjęć. Suchego lodu można również użyć do ozdobienia ciasta; najbardziej lubianym efektem jest efekt wulkanu.

suchy lód dym

Mgła z suchego lodu

Suchy lód to dwutlenek węgla w stałej postaci, który sprawia, że po dodaniu wody do granulek sprawi, że w szybkim tempie wytworzy się efekt mgły, dymu. Taka mgła składa się z maleńkich kropelek wody, dokładnie tak jak w chmurze, z takim wyjątkiem, że nie pozostawia wilgoci. Dlatego, jeśli chcemy stworzyć efekt dużej, rozległej i gęstej mgły jako dekoracji na Andrzejki, należy użyć gorącej wody. Przepis oraz efekt można zobaczyć na poniższym filmie.
Suchy lód można dodać również do napojów pod warunkiem umieszczenia go w odpowiednich akcesoriach do tego przeznaczonym, czyli mieszadełkach lub kieliszkach z podwójnym dnem. Różnicą pomiędzy naturalną mgłą, a sztucznie wytworzoną mgłą z suchego lodu jest obecność gazu CO2, który jest cięższy od powietrza. Dlatego unosi się w dolnych partiach podłoża, jako gęsta biała mgła, tworząc ciekawe wzory. Suchy lód jest bezwonny, nie zawiera żadnych substancji chemicznych oraz nie pozostawia tłustej warstwy.

Odpowiednie przechowywanie suchego lodu

Jak wiadomo suchy lód najlepiej przechowywać w izolowanym pojemniku, ponieważ im lepsza izolacja, tym wolniejsza sublimacja do gazu CO2. Najlepszym pojemnikiem jest pudełko z polistyrenu, w którym suchy lód został wysłany. Nie należy przechowywać suchego lodu w szczelnym pojemniku lub w pojemniku ze szkła, ponieważ sublimując, suchy lód może spowodować pęknięcie lub całkowite rozerwanie naczynie. CO2 jest cięższe od powietrza, dlatego go wypiera. Podwyższone stężenie CO2 w powietrzu może być duszące dla organizmu oraz zagrażać jego życiu. Dlatego należy przechowywać suchy lód w wentylowanych pomieszczeniach. Powierzchnie pozostawione w bezpośrednim kontakcie z suchym lodem mogą spowodować jego trwałe uszkodzenie. Kleje mogą stad się kruche i pękać, dlatego pozostawiając go na płytkach kuchennych, które nie są odporne na niską temperaturę i mogą ulec zniszczeniu.

Trwałość suchego lodu

Suchy lód stopniowo zmienia się ze stanu stałego w dwutlenek węgla. Należy pamiętać, że po około 4 dniach nawet największy zamówiony pakiet po prostu zniknie. Dlatego ważne jest, aby podczas składania zamówienie online, określić z dokładnością dzień, w którym chce się skorzystać z suchego lodu. Przykładowo 5 kg wytrzyma jedną noc, a większe pakiety około 2- 3 dni. Wszystko zależy od częstotliwości jego użycia oraz od odpowiedniego przechowywania. Jeśli pokrywa specjalnego opakowania będzie zamykana po każdym użyciu, to utrzyma się dłużej.

Przeczytaj także:

Drinki z suchym lodem
Suchy lód na halloween
Suchy lód na weselu


© Strona wykonana przez dotblue