Suchy lód

Suchy lód to zamrożony dwutlenek węgla (CO2). Powierzchnia bloku suchego lodu ma temperaturę aż -78,5 stopni Celsjusza. Ciekawą właściwością suchego lodu jest jego sublimacja, czyli proces przechodzenia z formy stałej do formy gazowej z pominięciem ciekłego stanu skupienia. To właśnie bardzo niska temperatura i brak wody po roztopieniu się lodu powoduje, że jest on idealny do chłodzenia. Potrzebujesz wysłać zamrożone jedzenie lub próbki laboratoryjne na drugi koniec kraju? Wystarczy zapakować je do paczki z suchym lodem. Odbiorca otrzyma idealnie zamrożoną przesyłkę bez kałuży wody, jak to miałoby miejsce w przypadku lodu wodnego.

Dlaczego suchy lód sublimuje?

Wielu z Was pewnie słyszało o ciekłym azocie, który wrze w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Ciekły azot jest przez to dużo bardziej problematyczny gdy chcemy go wykorzystać. Dlaczego więc ciekły azot jest płynem a suchy lód ma formę stałą? Rożnica jest spowodowana przez różne właściwości fizyczne azotu i dwutlenku węgla.

Każdy na pewno wie, jak zachowuje się zwykła woda. Na poziomie morza wrze w temperaturze 100 stopni Celsjusza a zamarza w temperaturze 0 stopni. Jej zachowanie zmienia się razem ze zmianą ciśnienia. Wraz z jego spadkiem obniża się także punkt wrzenia, jeśli obniżymy je wystarczająco nisko woda będzie się gotować w temperaturze pokojowej. Jeśli narysujesz wykres na którym zaznaczysz zależność ciśnienia, temperatury i stanu skupienia, stały, płynny i gazowy powstanie wykres fazowy substancji.  Poniżej znajdują się wykresy dla zwykłej wody i dwutlenku węgla. Widać na nim wyraźnie, że w normalnym ciśnieniu dwutlenek węgla przechodzi płynne ze stanu stałego w stan gazowy. Jedynie w bardzo wysokich ciśnieniach pojawia się ciekły dwutlenek węgla. Taka sytuacja może mieć miejsce w wysokociśnieniowych zbiornikach z CO2 lub gaśnicach zawierających dwutlenek węgla. W nich możemy znaleźć formę płynną.

wykres fazowy wody wykres fazowy co2

Produkcja suchego lodu

Aby wyprodukować suchy lód zaczynamy od przesłania ciekłego dwutlenku węgla ze zbiornika wysokociśnieniowego. W czasie przesyłu następuje proces rozprężania cieczy, która jednocześnie bardzo szybko paruje. W wyniku tego procesu następuje bardzo szybki spadek temperatury, pod którego wpływem pozostały płynny CO2 zamarza, tworząc suchy lód, który z postaci śniegu jest prasowany do formy granulatu suchego lodu.

Taki sam proces ma miejsce przy używaniu gaśnicy zawierającej CO2, z jej dyszy wylatuje śnieg z suchego lodu, po jego sprasowaniu powstałby blok suchego lodu.

Charakterystyka suchego lodu:

  • jest bezpieczny i przyjazny dla środowiska,
  • po wyparowaniu nie pozostawia mokrej kałuży (sublimuje),
  • chłodzenie nim nie wymaga kupna żadnych maszyn,
  • nie potrzebuje energii elektrycznej do chłodzenia,
  • ma temperaturę -78,5 stopnia Celsjusza,
  • ma aż dwukrotnie większą pojemność cieplną w stosunku do lodu wodnego,
  • jest cięższy niż powietrze, gęstość właściwa: 1,56 kg/dm3,
  • jest niepalny,
  • nie posiada smaku ani zapachu, 
  • jest naturalnym produtem, składa się tylko z dwutlenku węgla.

Formy suchego lodu:

Granulat suchego lodu 3 mm

Świetnie nadaje się do akcesoriów dostępnych w naszym sklepie czyli mieszadełek do drinków, kieliszków do shotów i klatek na suchy lód. Firmy wykorzystują go również do czyszczenia suchym lodem a także w procesie kriomielenia, przy produkcji mięs, przypraw czy ciast. Ta forma suchego lodu ze względu na swoje rozmiaru najszybciej sublimuje.

suchy lód granulat 3 mm

Granulat suchego lodu 16 mm

Ten rozmiar granulatu suchego lodu jest trwalszy od granulatu 3 mm. Ta forma idealnie sprawdzi się w transporcie jako czynnik chłodniczy produktów mrożonych. To właśnie ten rozmiar najczęściej jest wykorzystywany do oprawy wizualnej imprez. Wrzucony do zbiornika z gorącą wodą da efekt „ciężkiego dymu”, który coraz częściej widujemy np. Na weselach. 

suchy lód granulat 16 mm

Bloki suchego lodu

Wykorzystywane często w połączeniu z granulatem 3mm w transporcie produktów. Jeden solidny blok lodu stanowi bazę do chłodzenia produktów a granulat wypełnia wszystkie wolne przestrzenie pomiędzy nimi. To połączenie pozwala utrzymać ujemną temperaturę przesyłki nawet do kilku dni. Bloki są również wykorzystywane przez niektóre maszyny do piaskowania suchym lodem.

bloki suchego lodu

Plastry suchego lodu

Również znajdują zastosowania głównie w transporcie, a także w wytwornicach ciężkiego dymu czy maszynach do czyszczenia suchym lodem.

plastry suchego lodu

Bezpieczeństwo w postępowaniu z suchym lodem

Jeśli kiedykolwiek będziecie chcieli dotknąć suchego lodu musicie pamiętać, aby robić to tylko w rękawiczkach. Jego bardzo niska temperatura może bardzo szybko spowodować odmrożenia. Z tego samego powodu nigdy nie należy go też suchego lodu dotykać językiem ani próbować połknąć.

Kolejnym ważnym elementem jest używanie zestalonego CO2 tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza i może się gromadzić w pobliżu podłogi i ograniczonych przestrzeniach (np w samochodzie albo w pokoju gdzie sublimuje blok suchego lodu). Normalne powietrze zawiera 78% azotu, 21% tlenu i tylko 0,035% dwutlenku węgla. Jeśli jego stężenie wzrośnie powyżej 5% stanie się on toksyczny dlatego dla własnego bezpieczeństwa używaj suchego lodu tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

suchy lód bezpieczeństwo infografika

Przeczytaj także:

Suchy lód na halloween
Suchy lód do drinków
Suchy lód w gastronomii


© Strona wykonana przez dotblue