Suchy lód w gastronomii

Może być stosowany do transportu żywności, podania jej w niebanalny, atrakcyjny wizualnie sposób, a także do… czyszczenia powierzchni. Suchy lód – bo o nim mowa – cieszy się rosnącą popularnością w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Dlaczego?

Czym jest suchy lód?

Suchy lód powstaje w procesie rozprężania ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym, w efekcie czego zamienia się on częściowo w gaz oraz w formę stałą, która następnie jest formowana w bloki, a dalej w plastry lub granulat. Główną zaletą suchego lodu jest jego naturalne pochodzenie i bezpieczeństwo dla środowiska. Ponadto nie pozostawia osadu czy wilgoci, ponieważ sublimuje, czyli zamienia się od razu ze stanu stałego w stan lotny. Nie wytwarza zapachu, nie posiada smaku, jest niepalny.

suchy lód w gastronomii

Suchy lód, a żywność

Suchy lód jest produktem dopuszczonym do kontaktu z żywnością. Jego temperatura, wynosząca -78°C, daje mu trzykrotnie większą pojemność cieplną na jednostkę masy, niż lodu wodnego, dzięki czemu przez dłuższy czas utrzymuje stały zakres temperatur. Produkt sprawdza się doskonale w chłodzeniu i mrożeniu tych produktów, które nie mogą mieć kontaktu z wilgocią. Dzięki procesowi sublimacji suchy lód nie przechodzi do stanu płynnego, a więc nie pozostawia wody czy osadów. Nie dopuszcza także do utleniania produktów spożywczych, chroniąc je jednocześnie przed rozwojem bakterii i drobnoustrojów. Suchy lód wykorzystywany jest często w usługach cateringowych. Z powodzeniem chłodzi wózki i umieszczone na nich produkty, a także lady z asortymentem spożywczym. Z jego właściwości korzystają również producenci żywności.

suchy lód bryłka

Suchy lód w transporcie

Wszystkie produkty wymagające chłodzenia, mogą być transportowane z wykorzystaniem suchego lodu. Jak już wspomniano, zjawisko sublimacji pozwala na uniknięcie topnienia tradycyjnych bloków lodowych i tym samym przedostawania się wilgoci do żywności. Ponadto suchy lód charakteryzuje się większą wydajnością, przez wzgląd na pojemność cieplną – tam, gdzie z 1 kg tradycyjnego, wodnego lodu pozostanie plama wody, suchy lód nadal zachowa formę 0,4 kg bryły – bez kropli wilgoci. Produkt może także wspierać pracę instalacji chłodniczych w samochodach albo skutecznie je zastąpić.

Czyszczenie suchym lodem

Suchy lód jest doskonałym środkiem czyszczącym: granulat wraz ze sprężonym powietrzem jest kierowany w stronę zanieczyszczeń, dzięki czemu błyskawicznie spada ich temperatura, a przez to przyczepność do podłoża. To osłabia wiązania i ułatwia usuwanie np. osadów. Następnie zabrudzenia są piaskowane, ale nadal z użyciem granulatu suchego lodu. W efekcie drobinki sublimują, nie powodując zapylenia w pomieszczeniu i nie rozprzestrzeniając zanieczyszczeń. Ponadto nie dochodzi do uszkodzeń materiału, który poddany jest czyszczeniu. Ta metoda sprawdzi się zarówno do sprzątania elewacji budynków, hotelowych basenów, jak i kuchni oraz pomieszczeń przystosowanych do przechowywania żywności.

Suchy lód do zadań specjalnych

Suchy lód wykorzystuje się na szeroką skalę przy organizacji imprez czy eventów. Pozwala on bowiem stworzyć niepowtarzalną oprawę wizualną zarówno samych pomieszczeń, jak i karty menu. Wystarczy dodać niewielką ilość suchego lodu do drinków, żeby wytworzyła się ciężka para wodna, utrzymująca się w górnej części kieliszka i swobodnie spływająca po jego ścianach. Suchy lód może być również atrakcją podkreślającą np. pierwszy taniec młodej pary podczas przyjęcia weselnego. Cały parkiet pokryje wówczas gęsta warstwa „dymu”, nadająca całości pokazu wyjątkowego, niepowtarzalnego charakteru. Z kolei umieszczenie suchego lodu w piętrowo ułożonych naczyniach, da efekt fontanny chmur. 

suchy lod efekty specjalne

Podsumowanie

Suchy lód jest produktem o szerokiej palecie zastosowań. Sprawdza się transporcie żywności, ponieważ jest dopuszczony do kontaktu z nią, chroni przed namnażaniem bakterii, pozwala zachować smak, zapach i wygląd chłodzonych czy mrożonych produktów. Będzie niezastąpiony także przy organizacji imprez, jako wyjątkowa atrakcja. A po udanym evencie pomoże w szybki i skuteczny sposób przywrócić pomieszczeniom czystość.

Przeczytaj także:

Suchy lód do drinków
Suchy lód bezpieczeństwo
Suchy lód na weselu


© Strona wykonana przez dotblue